Kwestię imion neutralnych płciowo poruszałem na blogu już kilkukrotnie, a temat wciąż nie został wyczerpany. W majowym wpisie pisałem o samej dopuszczalności zmiany imienia na neutralne płciowo. W kolejnym opisywałem wymogi formalne wniosku o zmianę imienia. Natomiast w ostatnim pojawił się temat uzasadnienia i argumentów, jakie powinno zawierać. Jeżeli wszystko zagrało, a więc wybrane imię było faktycznie neutralne płciowo, wniosek był formalnie poprawny i merytorycznie przekonujący, to przy odrobinie szczęścia wydana została decyzja o zmianie imienia na neutralne płciowo. Pojawia się jednak pytanie praktyczne. Mianowicie kiedy ta decyzja staje się skuteczna i co z tym dalej zrobić.
Ostateczność, prawomocność i wykonalność decyzji administracyjnych
Na początek i w telegraficznym skrócie kilka przymiotników, które powinny pomóc w zrozumieniu tematu. Postępowanie administracyjne zazwyczaj wygląda w ten sposób, że sprawę rozpoznaje wskazany organ administracji publicznej. W przypadku zmiany imienia jest to kierownik wybranego urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jego decyzja nam nie odpowiada, możemy odwołać się do organu drugiej instancji. W tym przypadku do właściwego wojewody. Jeżeli i ta decyzja nam nie odpowiada, istnieje możliwość zaskarżenia jej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wyrok tego ostatniego można z kolei podważyć skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak zatem widzisz, tych etapów jest potencjalnie wiele.
Teraz przymiotniki. Decyzja staje się ostateczna, kiedy nie można złożyć od niej odwołania do organu wyższej instancji. W tym wypadku, ostateczna jest decyzja Wojewody. Wtedy też co do zasady staje się wykonalna, czyli wchodzi w życie i wywołuje określone w niej skutki. Jest więc ostateczna i wykonalna, ale nadal nieprawomocna, ponieważ wciąż można ją zaskarżyć do sądu. Dopiero gdy ta możliwość wygaśnie, decyzja zyska przymiot prawomocności.
Kiedy decyzja o zmianie imienia na neutralne płciowo staje się wykonalna?
Zgodnie z przytoczonymi wyżej zasadami ogólnymi, powinna stać się wykonalna w tym samym momencie, w którym stała się ostateczna. A więc po decyzji organu odwoławczego albo po upływie terminu na złożenie odwołana do tegoż organu. Tu pojawia się jednak wyjątek. Mianowicie, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska, decyzja o zmianie imienia podlega natychmiastowemu wykonaniu. Nie musimy więc czekać, aż upłynie termin na wniesienia odwołania. Ewentualnie zrzekać się prawa do złożenia odwołania. Decyzja o zmianie imienia na neutralne płciowo jest wykonalna natychmiast.
Natychmiast czyli kiedy?
Jako że w prawie nic nie jest proste, to i interpretacja pojęcia natychmiast budzi wątpliwości. W literaturze przedmiotu można spotkać dwa zasadnicze stanowiska w tym temacie. W myśl pierwszego z nich, natychmiast to natychmiast. Czyli od momentu wydania decyzji. Zgodnie z drugim poglądem, który w praktyce należy uznać za dominujący, natychmiast oznacza chwilę doręczenia decyzji stronie. Tu jednak znowu nie jest tak prosto, bo chwila doręczenia to nie jest w praktyce ten moment, w którym odbierasz decyzję od listonosza. Organ dowie się o tym dopiero wtedy, kiedy otrzyma zwrotne potwierdzenie odbioru. Czyli te kartkę, którą musisz podpisać żeby odebrać list. Koniec końców oznacza to tyle, że natychmiast to może być nawet kilka tygodni. Tyle bowiem czasu może upłynąć, zanim poczta obróci tam i z powrotem. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na czasie i możesz dojechać do urzędu, umów się na osobisty odbiór decyzji. Będzie znacznie szybciej.
Decyzja o zmianie imienia na neutralne płciowo staje się wykonalna i co dalej?
Tu już jest sprawa prosta. Kierownik USC wykonuje decyzję, a więc po prostu wprowadza zmiany do odpowiedniego rejestru prowadzonego w formie elektronicznej. Od tego momentu możesz śmiało składać wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Warto rozważyć złożenie wniosku online, za pomocą profilu zaufanego. Jest to opcja wygodniejsza, zwłaszcza dla osób przebywających za granicą. Sam dowód trzeba już jednak odebrać osobiście. Później, w miarę potrzeby można wymieniać i dalsze dokumenty, choć trzeba zaznaczyć, że nie wszystko da się wymienić. Problem jest zwłaszcza ze świadectwami pracy, ale o tym już innym razem.
Dodaj komentarz