Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Damian Ruhm
sie 21, 2023

Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem „Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich.” Program produkuje Krajowa Izba Radców Prawnych a jego celem jest przybliżenie aktualnych zagadnieniach prawnych w sposób praktyczny i przystępny. W odcinku z moim udziałem rozmowa dotyczyła tego, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czy inaczej mówiąc konkubinacie. Temat oczywiście nieprzypadkowo był zbieżny z zakresem moich zainteresowań zawodowych, których przejawem jest również ten blog. 🙂

Czym jest Krajowa Izba Radców Prawnych?

W telegraficznym skrócie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest Krajowa Izba Radców Prawnych i dlaczego produkuje tego typu podkasty. Radcowie prawni, jak wszyscy przedstawiciele zawodów zaufania publicznego mają swój samorząd, przynależność do niego jest obowiązkowa. Zgodnie z ustawą, wszyscy radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie kraju tworzą Krajową Izbę Radców Prawnych. Samorząd zawodowy nie tylko reguluje dostęp do zawodu i dba o jego należyte wykonywanie, ale też upowszechnia wiedzę o naszym zawodzie i przy okazji prowadzi edukację prawną. Więcej o zawodzie radcy prawnego możesz przeczytać w tym wpisie.

Czym jest podcast Prawie prawniczo czyli radcowie prawni o…

Jest to seria rozmów, z których każda dotyczy pewnej problematyki prawnej, z którą większość ludzi ma lub może mieć do czynienia. Program prowadzi Pani Redaktor Anna Krzyżanowska rozmawiając z radcami i radczyniami prawnymi, specjalizującymi się w tematyce danego odcinka. Wcześniejsze nagrania dotyczyły między innymi rozwodów, spraw frankowych, najmu nieruchomości czy nawet imprez turystycznych i zmarnowanego urlopu. Wszystkich odcinków można posłuchać w popularnych aplikacjach podcastowych lub na kanale Krajowej Izby Radców Prawnych w serwisie YouTube.

Życie w związku partnerskim czyli co?

Nasza rozmowa dotyczyła w pierwszej kolejności tego czym są związki partnerskie (konkubinaty) i gdzie w tym wszystkim są pary jednopłciowe. Rozmawialiśmy o tym co da się uregulować umową partnerską oraz o tym, czego uregulować się nie da. Poruszyliśmy temat stosunków majątkowych, dziedziczenia, ochrony zdrowia czy funkcjonowania dzieci w rodzinach jednopłciowych. Wiele z tych tematów jest szczegółowo omówionych na moim blogu. Rozmowa jest natomiast przekrojowa, konkretnie i praktycznie nastawiona na najważniejsze kwestie. Mam nadzieje, że okaże się pomocna i przystępna w odbiorze.

Rozmowy można posłuchać w aplikacjach Spotify, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast, Goodpods oraz obejrzeć w serwisie YouTube.

Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
paź 31, 2022
Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.