Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
Damian Ruhm
mar 27, 2023

Miło nam poinformować, że we współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice – mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Więcej na temat tych aktywności przeczytasz tutaj. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.

Do kogo kierowana jest darmowa pomoc prawna?

Darmowa pomoc prawna, świadczona przez nas w ramach projektu, skierowana jest do osób należących do grup mniejszościowych zagrożonych dyskryminacją. W szczególności chodzi o dyskryminację ze względu na:

 1. płeć,
 2. tożsamość płciową,
 1. orientację seksualną,
 1. przynależność narodową,
 2. przynależność etniczną,
 3. przynależność rasową,
 4. przynależność wyznaniową.

Jakich spraw dotyczy darmowa pomoc prawna?

Pomoc prawna udzielana jest w sprawach pozostających w związku z przynależnością do grup mniejszościowych zagrożonych dyskryminacją o których mowa powyżej. Innymi słowy, jeżeli masz problem prawny związany ze swoją przynależnością do mniejszości, możesz skorzystać z pomocy.

Przykładowe problemy z którymi możesz się do nas zwrócić to:

 1. Dyskryminacja w miejscu pracy lub nauki
 2. Przestępstwa motywowane nienawiścią
 3. Sądowe ustalenie płci prawnej
 4. Zmiana imienia na neutralne płciowo
 5. Dyskryminacja w dostępie do usług, ochronie zdrowia
 6. Zabezpieczenie prawne rodzin jednopłciowych
 7. Kwestie pobytowe uchodźców i migrantów

Pomoc prawna udzielana w ramach projektu nie obejmuje natomiast tych spraw, które nie wykazują żadnego związku z przynależnością do grupy mniejszościowej.

Jakie wsparcie możesz uzyskać?

Pomoc prawna świadczona w ramach projektu może obejmować udzielanie porad i konsultacji prawnych oraz występowanie przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. W zależności od Twoich potrzeb i naszych możliwości możesz więc uzyskać poradę lub pełną reprezentację w sprawie.

O przyjęciu sprawy do prowadzenia oraz formie i zakresie udzielanej pomocy decyduje każdorazowo radca prawny przydzielony do danej sprawy w uzgodnieniu z osobą, której pomoc dotyczy. Każda sprawa jest więc traktowana indywidualnie. Po zapoznaniu się z Twoim problemem poinformujemy Cię czy i w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Porad prawnych udzielamy w języku polskim a w miarę potrzeby również w językach ukraińskim, rosyjskim lub angielskim przy udziale tłumacza.

Co należy zrobić, żeby uzyskać pomoc?

Aplikowanie o pomoc prawną w ramach projektu jest bardzo proste. Jedyne co musisz zrobić to napisać do nas maila na adres – prawo@teczowka.org.pl. W wiadomości opisz swoją sprawę i zostaw swoje dane kontaktowe. Mail jest wystarczający, ale do usprawnienia kontaktu możesz też wskazać swój numer telefonu. Gdy tylko przeanalizujemy Twoje zgłoszenie odpiszemy do Ciebie i zaproponujemy dalsze kroki.

darmowa pomoc prawna
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
paź 31, 2022
Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.