Miło nam poinformować, że we współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice – mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Więcej na temat tych aktywności przeczytasz tutaj. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Do kogo kierowana jest darmowa pomoc prawna?
Darmowa pomoc prawna, świadczona przez nas w ramach projektu, skierowana jest do osób należących do grup mniejszościowych zagrożonych dyskryminacją. W szczególności chodzi o dyskryminację ze względu na:
- płeć,
- tożsamość płciową,
- orientację seksualną,
- przynależność narodową,
- przynależność etniczną,
- przynależność rasową,
- przynależność wyznaniową.
Jakich spraw dotyczy darmowa pomoc prawna?
Pomoc prawna udzielana jest w sprawach pozostających w związku z przynależnością do grup mniejszościowych zagrożonych dyskryminacją o których mowa powyżej. Innymi słowy, jeżeli masz problem prawny związany ze swoją przynależnością do mniejszości, możesz skorzystać z pomocy.
Przykładowe problemy z którymi możesz się do nas zwrócić to:
- Dyskryminacja w miejscu pracy lub nauki
- Przestępstwa motywowane nienawiścią
- Sądowe ustalenie płci prawnej
- Zmiana imienia na neutralne płciowo
- Dyskryminacja w dostępie do usług, ochronie zdrowia
- Zabezpieczenie prawne rodzin jednopłciowych
- Kwestie pobytowe uchodźców i migrantów
Pomoc prawna udzielana w ramach projektu nie obejmuje natomiast tych spraw, które nie wykazują żadnego związku z przynależnością do grupy mniejszościowej.
Jakie wsparcie możesz uzyskać?
Pomoc prawna świadczona w ramach projektu może obejmować udzielanie porad i konsultacji prawnych oraz występowanie przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. W zależności od Twoich potrzeb i naszych możliwości możesz więc uzyskać poradę lub pełną reprezentację w sprawie.
O przyjęciu sprawy do prowadzenia oraz formie i zakresie udzielanej pomocy decyduje każdorazowo radca prawny przydzielony do danej sprawy w uzgodnieniu z osobą, której pomoc dotyczy. Każda sprawa jest więc traktowana indywidualnie. Po zapoznaniu się z Twoim problemem poinformujemy Cię czy i w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Porad prawnych udzielamy w języku polskim a w miarę potrzeby również w językach ukraińskim, rosyjskim lub angielskim przy udziale tłumacza.
Co należy zrobić, żeby uzyskać pomoc?
Aplikowanie o pomoc prawną w ramach projektu jest bardzo proste. Jedyne co musisz zrobić to napisać do nas maila na adres – prawo@teczowka.org.pl. W wiadomości opisz swoją sprawę i zostaw swoje dane kontaktowe. Mail jest wystarczający, ale do usprawnienia kontaktu możesz też wskazać swój numer telefonu. Gdy tylko przeanalizujemy Twoje zgłoszenie odpiszemy do Ciebie i zaproponujemy dalsze kroki.
Dodaj komentarz