Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Damian Ruhm
sie 21, 2023

Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem „Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich.” Program produkuje Krajowa Izba Radców Prawnych a jego celem jest przybliżenie aktualnych zagadnieniach prawnych w sposób praktyczny i przystępny. W odcinku z moim udziałem rozmowa dotyczyła tego, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czy inaczej mówiąc konkubinacie. Temat oczywiście nieprzypadkowo był zbieżny z zakresem moich zainteresowań zawodowych, których przejawem jest również ten blog. 🙂

Czym jest Krajowa Izba Radców Prawnych?

W telegraficznym skrócie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest Krajowa Izba Radców Prawnych i dlaczego produkuje tego typu podkasty. Radcowie prawni, jak wszyscy przedstawiciele zawodów zaufania publicznego mają swój samorząd, przynależność do niego jest obowiązkowa. Zgodnie z ustawą, wszyscy radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie kraju tworzą Krajową Izbę Radców Prawnych. Samorząd zawodowy nie tylko reguluje dostęp do zawodu i dba o jego należyte wykonywanie, ale też upowszechnia wiedzę o naszym zawodzie i przy okazji prowadzi edukację prawną. Więcej o zawodzie radcy prawnego możesz przeczytać w tym wpisie.

Czym jest podcast Prawie prawniczo czyli radcowie prawni o…

Jest to seria rozmów, z których każda dotyczy pewnej problematyki prawnej, z którą większość ludzi ma lub może mieć do czynienia. Program prowadzi Pani Redaktor Anna Krzyżanowska rozmawiając z radcami i radczyniami prawnymi, specjalizującymi się w tematyce danego odcinka. Wcześniejsze nagrania dotyczyły między innymi rozwodów, spraw frankowych, najmu nieruchomości czy nawet imprez turystycznych i zmarnowanego urlopu. Wszystkich odcinków można posłuchać w popularnych aplikacjach podcastowych lub na kanale Krajowej Izby Radców Prawnych w serwisie YouTube.

Życie w związku partnerskim czyli co?

Nasza rozmowa dotyczyła w pierwszej kolejności tego czym są związki partnerskie (konkubinaty) i gdzie w tym wszystkim są pary jednopłciowe. Rozmawialiśmy o tym co da się uregulować umową partnerską oraz o tym, czego uregulować się nie da. Poruszyliśmy temat stosunków majątkowych, dziedziczenia, ochrony zdrowia czy funkcjonowania dzieci w rodzinach jednopłciowych. Wiele z tych tematów jest szczegółowo omówionych na moim blogu. Rozmowa jest natomiast przekrojowa, konkretnie i praktycznie nastawiona na najważniejsze kwestie. Mam nadzieje, że okaże się pomocna i przystępna w odbiorze.

Rozmowy można posłuchać w aplikacjach Spotify, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast, Goodpods oraz obejrzeć w serwisie YouTube.

Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 04, 2025
Nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci
Dzisiaj dość nieoczekiwanie wydarzyło się coś, co kazało mi po ponad roku powrócić do pisania tego bloga. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która zasadniczo zmienia dotychczasową procedurę ustalenia płci metrykalnej. Pojawia się zatem nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci. Równie dobrze można jednak powiedzieć, że wracamy do trybu obowiązującego do 1989 roku. Uchwała jest z jednej […]
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.