Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem „Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich.” Program produkuje Krajowa Izba Radców Prawnych a jego celem jest przybliżenie aktualnych zagadnieniach prawnych w sposób praktyczny i przystępny. W odcinku z moim udziałem rozmowa dotyczyła tego, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czy inaczej mówiąc konkubinacie. Temat oczywiście nieprzypadkowo był zbieżny z zakresem moich zainteresowań zawodowych, których przejawem jest również ten blog. 🙂
Czym jest Krajowa Izba Radców Prawnych?
W telegraficznym skrócie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest Krajowa Izba Radców Prawnych i dlaczego produkuje tego typu podkasty. Radcowie prawni, jak wszyscy przedstawiciele zawodów zaufania publicznego mają swój samorząd, przynależność do niego jest obowiązkowa. Zgodnie z ustawą, wszyscy radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie kraju tworzą Krajową Izbę Radców Prawnych. Samorząd zawodowy nie tylko reguluje dostęp do zawodu i dba o jego należyte wykonywanie, ale też upowszechnia wiedzę o naszym zawodzie i przy okazji prowadzi edukację prawną. Więcej o zawodzie radcy prawnego możesz przeczytać w tym wpisie.
Czym jest podcast Prawie prawniczo czyli radcowie prawni o…
Jest to seria rozmów, z których każda dotyczy pewnej problematyki prawnej, z którą większość ludzi ma lub może mieć do czynienia. Program prowadzi Pani Redaktor Anna Krzyżanowska rozmawiając z radcami i radczyniami prawnymi, specjalizującymi się w tematyce danego odcinka. Wcześniejsze nagrania dotyczyły między innymi rozwodów, spraw frankowych, najmu nieruchomości czy nawet imprez turystycznych i zmarnowanego urlopu. Wszystkich odcinków można posłuchać w popularnych aplikacjach podcastowych lub na kanale Krajowej Izby Radców Prawnych w serwisie YouTube.
Życie w związku partnerskim czyli co?
Nasza rozmowa dotyczyła w pierwszej kolejności tego czym są związki partnerskie (konkubinaty) i gdzie w tym wszystkim są pary jednopłciowe. Rozmawialiśmy o tym co da się uregulować umową partnerską oraz o tym, czego uregulować się nie da. Poruszyliśmy temat stosunków majątkowych, dziedziczenia, ochrony zdrowia czy funkcjonowania dzieci w rodzinach jednopłciowych. Wiele z tych tematów jest szczegółowo omówionych na moim blogu. Rozmowa jest natomiast przekrojowa, konkretnie i praktycznie nastawiona na najważniejsze kwestie. Mam nadzieje, że okaże się pomocna i przystępna w odbiorze.
Rozmowy można posłuchać w aplikacjach Spotify, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast, Goodpods oraz obejrzeć w serwisie YouTube.
Dodaj komentarz