Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Proces o ustalenie płci – część 4. Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci?
Damian Ruhm
Lut 05, 2021

Dzisiejszy tekst stanowi kontynuację cyklu omawiającego po kawałku polski proces o ustalenie płci. W poprzednich częściach pisałem o charakterze samego postępowania, przygotowaniach do pracy nad pozwem oraz wymogach formalnych pozwu. Przyszedł więc czas byśmy zastanowili się, jak uzasadnić pozew o ustalenie płci, żeby postępowanie sądowe przebiegło szybko i sprawnie. Oczywiście mowa tu o sytuacji modelowej i pewnym zarysie najważniejszej części uzasadnienia. W każdej konkretnej sprawie będzie trochę inaczej i warto o tym pamiętać.

Czemu służy uzasadnienie pozwu?

Ogólnie rzecz biorąc uzasadnienie pozwu służy temu, żeby całą sprawę sądowi wyłożyć. Wyjaśnić, dlaczego powinien uwzględnić wskazane w petitum pozwu żądanie o ustalenie płci. Ewentualnie, dlaczego powinien zaaprobować inne złożone wnioski. Standardowo dzieli się uzasadnienie na faktyczne i prawne, jednak tylko te pierwsze jest obowiązkowe. Uzasadnienie prawne jest mile widziane i przydatne, jednak teoretycznie sąd prawo zna, stąd nie trzeba mu go wykładać. W praktyce jest oczywiście różne. Żaden prawnik nie zna całego prawa, a spraw o ustalenie płci jest jednak relatywnie niewiele, stąd większość sędziów nie ma tu żadnego doświadczenia, albo ma bardzo niewielkie.

Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci?

Naszym celem jest przekonanie sądu, że inaczej niż w akcie urodzenia, jesteś kobietą (w przypadku transkobiet) lub mężczyzną (w przypadku transmężczyzn). Należy więc zacząć od początku, a zatem opisać datę i miejsce urodzenia oraz płeć przypisaną przy urodzeniu i wpisaną do akt stanu cywilnego.

W dalszej kolejności interesuje nas historia odczuwanej dysforii płciowej i procesu tranzycji. Należy więc opisać swoją tożsamość płciową, przejawy odczuwanej dysforii, moment uświadomienia sobie, co jest tego przyczyną. Następnie warto streścić przebieg procesu tranzycji. Jak długo trwał proces diagnostyczny, czy towarzyszyła temu psychoterapia, kiedy rozpoczęło się leczenie hormonalne, czy zostały wykonane jakieś zabiegi chirurgiczne. Wskaż także, jak długo funkcjonujesz zgodnie z odczuwaną płcią – czy jesteś wyoutowany lub wyoutowana wśród rodziny, znajomych, współpracowników. W jaki sposób tranzycja wpływa na Twoje życie. Jak się ubierasz, jakiego imienia i końcówek używasz. Wskaż problemy, z jakim się spotykasz.

Istotne jest wykazanie, że poczucie przynależności do odczuwanej płci ma charakter trwały i stabilny. Dlatego w większości przypadków osoby trans akcentują, że już od dzieciństwa odczuwały mniejszą lub większą dysforię płciową i że nie przewidują możliwości powrotu do funkcjonowania w ramach płci przypisanej przy urodzeniu.

Po co się tak nad tematem rozwodzić?

Nie bez racji można się zastanawiać, po co to wszystko opisywać i czy sama profesjonalna diagnoza nie powinna sądowi wystarczyć. W końcu z samego rozpoznania transseksualizmu (ICD-10) lub niezgodności płciowej (wg ICD-11), wynika już odczuwana dysforia, potrzeba korekty płci metrykalnej, trwałość odczuwanej tożsamości itd. Niby wydaje się to oczywiste. Warto jednak pamiętać, że wiedza większości Polaków o transpłciowości jest jak mróz (poniżej zera). Sędziowie nie są tu żadnym wyjątkiem. Jest więc bardzo duża szansa, że sędzia rozpoznający Twoją sprawę nie będzie wiedział o problemach osób trans nic zupełnie. Dlatego trzeba prosto i spokojnie temat wyjaśnić. Po prostu opisz sądowi swoją historię i powiedz dlaczego nie możesz funkcjonować w ramach płci, z którą się nie utożsamiasz. Zwiększa to szansę na szybkie załatwienie sprawy, a być może uda się to nawet na pierwszej rozprawie.

Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
Lut 28, 2021
Skąd wzięli się rodzice w procesie o ustalenie płci?
W ramach drugiej części cyklu procesowego pisałem, że pozwem ustalenie płci należy pozwać rodziców, ewentualnie jednego z nich lub kuratora. Pojawiły się jednak pytania, dlaczego akurat ich. Stąd dzisiaj krótkie wyjaśnienie, skąd wzięli się rodzice w procesie o ustalenie płci.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
Lut 21, 2021
Czy sąd może odmówić ustalenia płci?
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 12 lutego 2021 roku, sygn. akt I ACa 1233/20, uwzględnił apelację od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którym to wyrokiem sąd ten oddalił powództwo o ustalenie płci. Spróbujemy więc na tym przykładzie odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy sąd może odmówić ustalenia płci.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
Lut 14, 2021
Proces o ustalenie płci – część 5. Koszty procesu
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kosztom procesu. W jednym ze wspomnianych wpisów omawiałem już wprawdzie opłatę od pozwu, ale na tym koszty procesu o ustalenie niestety się nie kończą. Zastanowimy się też, czy można tych kosztów uniknąć.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.