Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Proces o ustalenie płci – część 4. Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci?
Damian Ruhm
lut 05, 2021

Dzisiejszy tekst stanowi kontynuację cyklu omawiającego po kawałku polski proces o ustalenie płci. W poprzednich częściach pisałem o charakterze samego postępowania, przygotowaniach do pracy nad pozwem oraz wymogach formalnych pozwu. Przyszedł więc czas byśmy zastanowili się, jak uzasadnić pozew o ustalenie płci, żeby postępowanie sądowe przebiegło szybko i sprawnie. Oczywiście mowa tu o sytuacji modelowej i pewnym zarysie najważniejszej części uzasadnienia. W każdej konkretnej sprawie będzie trochę inaczej i warto o tym pamiętać.

Czemu służy uzasadnienie pozwu?

Ogólnie rzecz biorąc uzasadnienie pozwu służy temu, żeby całą sprawę sądowi wyłożyć. Wyjaśnić, dlaczego powinien uwzględnić wskazane w petitum pozwu żądanie o ustalenie płci. Ewentualnie, dlaczego powinien zaaprobować inne złożone wnioski. Standardowo dzieli się uzasadnienie na faktyczne i prawne, jednak tylko te pierwsze jest obowiązkowe. Uzasadnienie prawne jest mile widziane i przydatne, jednak teoretycznie sąd prawo zna, stąd nie trzeba mu go wykładać. W praktyce jest oczywiście różne. Żaden prawnik nie zna całego prawa, a spraw o ustalenie płci jest jednak relatywnie niewiele, stąd większość sędziów nie ma tu żadnego doświadczenia, albo ma bardzo niewielkie.

Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci?

Naszym celem jest przekonanie sądu, że inaczej niż w akcie urodzenia, jesteś kobietą (w przypadku transkobiet) lub mężczyzną (w przypadku transmężczyzn). Należy więc zacząć od początku, a zatem opisać datę i miejsce urodzenia oraz płeć przypisaną przy urodzeniu i wpisaną do akt stanu cywilnego.

W dalszej kolejności interesuje nas historia odczuwanej dysforii płciowej i procesu tranzycji. Należy więc opisać swoją tożsamość płciową, przejawy odczuwanej dysforii, moment uświadomienia sobie, co jest tego przyczyną. Następnie warto streścić przebieg procesu tranzycji. Jak długo trwał proces diagnostyczny, czy towarzyszyła temu psychoterapia, kiedy rozpoczęło się leczenie hormonalne, czy zostały wykonane jakieś zabiegi chirurgiczne. Wskaż także, jak długo funkcjonujesz zgodnie z odczuwaną płcią – czy jesteś wyoutowany lub wyoutowana wśród rodziny, znajomych, współpracowników. W jaki sposób tranzycja wpływa na Twoje życie. Jak się ubierasz, jakiego imienia i końcówek używasz. Wskaż problemy, z jakim się spotykasz.

Istotne jest wykazanie, że poczucie przynależności do odczuwanej płci ma charakter trwały i stabilny. Dlatego w większości przypadków osoby trans akcentują, że już od dzieciństwa odczuwały mniejszą lub większą dysforię płciową i że nie przewidują możliwości powrotu do funkcjonowania w ramach płci przypisanej przy urodzeniu.

Po co się tak nad tematem rozwodzić?

Nie bez racji można się zastanawiać, po co to wszystko opisywać i czy sama profesjonalna diagnoza nie powinna sądowi wystarczyć. W końcu z samego rozpoznania transseksualizmu (ICD-10) lub niezgodności płciowej (wg ICD-11), wynika już odczuwana dysforia, potrzeba korekty płci metrykalnej, trwałość odczuwanej tożsamości itd. Niby wydaje się to oczywiste. Warto jednak pamiętać, że wiedza większości Polaków o transpłciowości jest jak mróz (poniżej zera). Sędziowie nie są tu żadnym wyjątkiem. Jest więc bardzo duża szansa, że sędzia rozpoznający Twoją sprawę nie będzie wiedział o problemach osób trans nic zupełnie. Dlatego trzeba prosto i spokojnie temat wyjaśnić. Po prostu opisz sądowi swoją historię i powiedz dlaczego nie możesz funkcjonować w ramach płci, z którą się nie utożsamiasz. Zwiększa to szansę na szybkie załatwienie sprawy, a być może uda się to nawet na pierwszej rozprawie.

Jak uzasadnić pozew o ustalenie płci
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
cze 09, 2022
Dzieci w rodzinach jednopłciowych w kontekście projektowanej zmiany przepisów – nasz komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej
W maju tego roku ukazał się ministerialny projekt ustawy dotyczący sytuacji prawnej dzieci w rodzinach jednopłciowych. Nasz komentarz do projektu ukazał się we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Poniżej pełny tekst komentarza w tym temacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
lut 06, 2022
Zmiana nazwiska na nazwisko partnera lub partnerki w związku jednopłciowym
Ponieważ w Polsce nie obowiązuje równość małżeńska, i nic jej nie zapowiada w najbliższym czasie, pary jednopłciowe mogą korzystać jedynie z pewnych prowizorycznych rozwiązań, które pozwalają nieco zbliżyć ich pozycję do pozycji małżonków. Dzisiaj zwięźle o tym, czy możliwa jest zmiana nazwiska na nazwisko partnera/partnerki lub przyjęcia wspólnego nazwiska łączonego.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sty 16, 2022
Czy aby na pewno tęczowa Maryja nie obraża uczuć religijnych?
W zeszłym roku Sąd Rejonowy w Płocku jednoznacznie stwierdził, że tęczowa Maryja uczuć religijnych nie obraża. Kilka dni temu poznaliśmy wreszcie rozstrzygniecie sądu odwoławczego w tej sprawie.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.