Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Ustalenie płci przy pomocy wideokonferencji
Michał Grabiec
sie 18, 2020

Koronawirus z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem w dziejach naszej cywilizacji. Jednak nawet w takich okolicznościach można znaleźć jakieś pozytywy. Z pewnością należy do nich przesłuchanie osoby trans na rozprawie w drodze wideokonferencji. Postępowanie o ustalenie płci przy użyciu takiego narzędzia jest niezwykle pomocne.

Nie jest specjalną tajemnicą, że prowadzimy sporo postępowań naszych klientów, którzy mieszkają za granicą. Prowadziliśmy już sprawy osób mieszkających na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech, Holandii, Rosji czy Stanach Zjednoczonych. Wszystkie sprawy posiadają wspólny mianownik – muszą toczyć się przed polskim sądem. Oczywiście można na terenie Wielkiej Brytanii skorzystać z dobrodziejstw Gender Recognition Act i w tym kraju w pełni funkcjonować zgodnie z odczuwaną tożsamością płciową.

Jeszcze przed epidemią COVID-19 przyjazd do Polski na rozprawę sądową czy spotkanie z biegłym nastręczało sporych trudności, kosztów i stresu. Z wielu rozmów z klientami wiem, że dla osoby transseksualnej tłumaczenie na lotnisku dlaczego nie wygląda się tak jak na zdjęciu w dowodzie tożsamości jest już wystarczająco nieprzyjemne i każdorazowo wiąże się z koniecznością wyjaśniania swojej skomplikowanej sytuacji osobistej. Nic fajnego.

Jakiś czas temu (mniej więcej w kwietniu) otrzymaliśmy z jednego z sądów okręgowych zapytanie czy nasz klient mógłby wziąć udział w wideokonferencji i w ten sposób złożyć wyjaśnienia przed sądem. W tamtym czasie wszelkie loty międzynarodowe były zawieszone. Nawet przyjazd do Polski był bardzo trudny i wiązał się z koniecznością odbycia kwarantanny. Zaskoczyła nas ta jakże innowacyjna inicjatywa sądu. Oczywiście zgodziliśmy się na taką możliwość, bo było to w jak najlepszym interesie naszego klienta.

Od strony technicznej rozprawa została zorganizowana w ten sposób, że klient otrzymał e-mailem link do aplikacji obsługującej wideokonferencję. Dzień przed rozprawą program został przetestowany tak, aby już w trakcie rozprawy nie doszło do żadnej niespodzianki.

I faktycznie nie było żadnej niespodzianki. Wideokonferencja przebiegła sprawnie. Nasz klient nie musiał wcale wychodzić z domu by przedstawić sądowi swoją życiową sytuację.

Co ciekawe, biegły seksuolog który miał sporządzić na potrzeby tego postępowania opinię również wyraził chęć zbadania naszego klienta na odległość (niech żyje telemedycyna!).

Czy wszystkie sprawy o ustalenie płci będą mogły odbywać się w ten sposób? Pewnie nie w każdym przypadku sąd będzie skłonny zastosować tego rodzaju rozwiązanie. W wymiarze sprawiedliwości wiele zmian następuje powoli. Jednak wydaje się, że tego rodzaju rozwiązanie stanowi przyszłość postępowań o ustalenie płci.

Więcej o prawnych aspektach uzgodnienia (ustalenia) płci znajdziesz w artykule Damiana pt. „Sądowe ustalenie płci a zmiana imienia„, lub w jednym z artykułów umieszczonych na blogu Hipokrates w sądzie. Szczególnie pomocy może okazać się artykuł pt. „Najważniejsze pytania (FAQ) w procesie o ustalenie płci„. A koniecznie zacznij od „Jak w Polsce przeprowadzić proces o ustalenie płci?”

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze
 • zewsząd i znikąd pisze:

  >>lub w jednym z artykułów umieszczonych na blogu Hipokrates w sądzie. Szczególnie pomocy może okazać się artykuł pt. “Najważniejsze pytania (FAQ) w procesie o ustalenie płci“. A koniecznie zacznij od “Jak w Polsce przeprowadzić proces o ustalenie płci?“<<
  A odnośniki?

  • Michał Grabiec pisze:

   Linki są dostępne – wystarczy kliknąć w tytuł. Jest to lekko nieczytelne (zgadzam się), ale pracujemy nad poprawą układu graficznego. Pozdrawiam.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Damian Ruhm
  cze 09, 2022
  Dzieci w rodzinach jednopłciowych w kontekście projektowanej zmiany przepisów – nasz komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej
  W maju tego roku ukazał się ministerialny projekt ustawy dotyczący sytuacji prawnej dzieci w rodzinach jednopłciowych. Nasz komentarz do projektu ukazał się we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Poniżej pełny tekst komentarza w tym temacie.
  Czytaj dalej
  Damian Ruhm
  lut 06, 2022
  Zmiana nazwiska na nazwisko partnera lub partnerki w związku jednopłciowym
  Ponieważ w Polsce nie obowiązuje równość małżeńska, i nic jej nie zapowiada w najbliższym czasie, pary jednopłciowe mogą korzystać jedynie z pewnych prowizorycznych rozwiązań, które pozwalają nieco zbliżyć ich pozycję do pozycji małżonków. Dzisiaj zwięźle o tym, czy możliwa jest zmiana nazwiska na nazwisko partnera/partnerki lub przyjęcia wspólnego nazwiska łączonego.
  Czytaj dalej
  Damian Ruhm
  sty 16, 2022
  Czy aby na pewno tęczowa Maryja nie obraża uczuć religijnych?
  W zeszłym roku Sąd Rejonowy w Płocku jednoznacznie stwierdził, że tęczowa Maryja uczuć religijnych nie obraża. Kilka dni temu poznaliśmy wreszcie rozstrzygniecie sądu odwoławczego w tej sprawie.

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

  W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

  Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

  Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

  radca prawny Michał Grabiec

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.