Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Prawna korekta płci zagrożona?
Michał Grabiec
maj 20, 2020

Wczoraj na twitterze organizacja ILGA-Europe poinformowała o znaczącej dla społeczności LGBT zmianie prawa na Węgrzech. Chodzi o uniemożliwienie osobom transpłciowym dokonania prawnej zmiany (korekty) płci. Nie operujemy zbyt dobrze językiem węgierskim, więc ciężko nam, jako prawnikom odnieść się do treści nowego prawa w państwie Madziarów. Jedynie z medialnych informacji możemy wywnioskować, że chodzi o usunięcie z porządku prawnego pojęcia „płeć” na rzecz „płeć oznaczona przy urodzeniu”. Zresztą międzynarodowe organizacje, takie jak chociażby Amnesty International również skrytykowała nowe prawo. Prawna korekta płci w tym kraju może być niebawem niemożliwa.

Korekta płci nie jest kwestionowana w środowisku medycznym

Niepokojące jest to, że zmiany w tym kierunku są zupełnie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Przecież w zasadzie nikt nie kwestionuje występowania zaburzeń rozwojowych w sprawiających, że osoba zewnętrznie prezentującą daną płeć, w rzeczywistości jest osobą płci zupełnie odmiennej. Można wymienić chociażby zespół la Chapelle’a czy zespół Morrisa. W obydwu przypadkach dochodzi do spowodowanych czynnikami biologicznymi zaburzeń. W ich wyniku, zewnętrzny wygląd danej osoby po urodzeniu nie jest spójny z jej wewnętrzną budową. Bardzo łatwo wówczas o pomyłkę przy oznaczaniu płci przez lekarza.

Jedyną drogą do wyprostowania tej pomyłki jest prawna korekta płci. Chodzi o osoby interseksualne, które w zasadzie pozostają poza sporem ideologicznym, a jednak dotyka ich instytucjonalna niechęć ze strony administracji publicznej. W ich przypadku korekta płci to jedyna droga do naprawienia błędu sprzed lat.

Koreka płci w przypadku osób trans

Jeszcze gorzej jest z osobami transseksualnymi. W ich przypadku także mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi, których Światowa Organizacja Zdrowia i zapisy Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych nie kwestionują. Jednak te osoby są ofiarami propagandowych wrzutek, na których niejednokrotnie politycy czy działacze usiłują zbić polityczny bądź społeczny kapitał. Jeden z kandydatów na prezydenta Polski również zapowiedział uniemożliwienie dokonywania prawnej korekty płci – pomijając zupełnie medyczne wskazania do tego rodzaju interwencji. Dla tych osób również prawna korekta płci ma być w założeniu niedostępna.

Korekta płci w Polsce? Przyszłość mocno niepewna.

Węgierska zmiana prawdopodobnie radykalnie pogorszy sytuację osób transseksualnych i interseksualnych w tym kraju. Być może w przyszłości dojdzie również do podobnej zmiany przepisów w naszym kraju. Tendencja idzie w tym kierunku. Pamiętamy przecież co zrobił obecny prezydent w 2015 roku z uchwaloną przez parlament ustawą o uzgodnieniu płci.

O prawnej zmianie (korekcie) płci przeczytasz na naszym blogu „Hipokrates w sądzie” między innymi w podlinkowanych niżej artykułach:

Więcej tekstów dotyczących prawnej zmiany płci znajdziesz niebawem również na tym dyskryminowani.pl. Już teraz zachęcamy do lektury artykułu Damiana pod tytułem ” Małżeństwa osób transpłciowych w Polsce„.


Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze
  • zewsząd i znikąd pisze:

    „Interseksualność” to na gruncie polskim bardzo złe pojęcie. Ma związek tylko i wyłącznie z płcią, a nie z seksualnością, zaś każda „cośtamseksualność” kojarzy się językowo z seksem i może budzić w ludziach myśl „pewnie jakieś zboczenie”. W przypadku transseksualizmu pojęcie jest jeszcze do obrony, bo trzeba odróżnić różne zjawiska spod parasola transpłciowości, takie jak transwestytyzm, niebinarność płciowa czy drag, od właśnie transseksualizmu – będącego ściśle pomyłką natury, w której osoba ma ciało jednej płci i tożsamość płciową drugiej i odczuwa potrzebę prawnej i medycznej korekty płci. W przypadku interpłciowości tak nie ma – to tak naprawdę zbiór różnych zaburzeń, które jednak w sumie prowadzą do podobnych efektów – niejednoznacznej lub niespójnej (np. chromosomy XY, jądra + żeńskie zewnętrzne narządy płciowe) płci biologicznej. Nie ma potrzeby odróżniania dwoch różnych pojęć, więc „interpłciowość” jest jedynym dobrym polskim odpowiednikiem angielskiego „intersex”.

    • Michał Grabiec pisze:

      Kwestia nazewnictwa faktycznie jest tylko pozornie neutralna. W nauce od dawna funkcjonują pojęcia takie jak homoseksualizm, transseksualizm czy interseksualizm i są one wprawdzie poprawne, jednak dość łatwo nadać im konkretne zabarwienie ideologiczne. Warto zwrócić uwagę, że niektóre portale internetowe informując o paradzie równości piszą „Homoseksualiści przeszli ulicami Warszawy”. Niby nic, a jednak wyczuwamy tutaj wyraźnie negatywny wydźwięk. W języku zresztą niezwykle łatwo nadać negatywny wydźwięk jakiejś definicji.

      Co do samego interseksualizmu, pozwolę się delikatnie nie zgodzić – akurat osoby z tego kręgu są na szczęście poza zainteresowaniem ideologicznym i jakimś cudem udało się utrzymać medyczny charakter tego rodzaju problemów zdrowotnych. Chociaż faktycznie – interpłciowość jest mniej kusząca dla nadinterpretacji. Pozdrawiam i dziękuję.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    ZOBACZ TAKŻE
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    mar 04, 2025
    Nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci
    Dzisiaj dość nieoczekiwanie wydarzyło się coś, co kazało mi po ponad roku powrócić do pisania tego bloga. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która zasadniczo zmienia dotychczasową procedurę ustalenia płci metrykalnej. Pojawia się zatem nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci. Równie dobrze można jednak powiedzieć, że wracamy do trybu obowiązującego do 1989 roku. Uchwała jest z jednej […]
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    sie 21, 2023
    Życie w związku partnerskim – podcast
    Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    mar 27, 2023
    Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
    We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.

    GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

    W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

    Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

    Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

    radca prawny Michał Grabiec

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

    otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

    Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
    Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.