Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Prawna korekta płci zagrożona?
Michał Grabiec
maj 20, 2020

Wczoraj na twitterze organizacja ILGA-Europe poinformowała o znaczącej dla społeczności LGBT zmianie prawa na Węgrzech. Chodzi o uniemożliwienie osobom transpłciowym dokonania prawnej zmiany (korekty) płci. Nie operujemy zbyt dobrze językiem węgierskim, więc ciężko nam, jako prawnikom odnieść się do treści nowego prawa w państwie Madziarów. Jedynie z medialnych informacji możemy wywnioskować, że chodzi o usunięcie z porządku prawnego pojęcia „płeć” na rzecz „płeć oznaczona przy urodzeniu”. Zresztą międzynarodowe organizacje, takie jak chociażby Amnesty International również skrytykowała nowe prawo. Prawna korekta płci w tym kraju może być niebawem niemożliwa.

Korekta płci nie jest kwestionowana w środowisku medycznym

Niepokojące jest to, że zmiany w tym kierunku są zupełnie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Przecież w zasadzie nikt nie kwestionuje występowania zaburzeń rozwojowych w sprawiających, że osoba zewnętrznie prezentującą daną płeć, w rzeczywistości jest osobą płci zupełnie odmiennej. Można wymienić chociażby zespół la Chapelle’a czy zespół Morrisa. W obydwu przypadkach dochodzi do spowodowanych czynnikami biologicznymi zaburzeń. W ich wyniku, zewnętrzny wygląd danej osoby po urodzeniu nie jest spójny z jej wewnętrzną budową. Bardzo łatwo wówczas o pomyłkę przy oznaczaniu płci przez lekarza.

Jedyną drogą do wyprostowania tej pomyłki jest prawna korekta płci. Chodzi o osoby interseksualne, które w zasadzie pozostają poza sporem ideologicznym, a jednak dotyka ich instytucjonalna niechęć ze strony administracji publicznej. W ich przypadku korekta płci to jedyna droga do naprawienia błędu sprzed lat.

Koreka płci w przypadku osób trans

Jeszcze gorzej jest z osobami transseksualnymi. W ich przypadku także mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi, których Światowa Organizacja Zdrowia i zapisy Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych nie kwestionują. Jednak te osoby są ofiarami propagandowych wrzutek, na których niejednokrotnie politycy czy działacze usiłują zbić polityczny bądź społeczny kapitał. Jeden z kandydatów na prezydenta Polski również zapowiedział uniemożliwienie dokonywania prawnej korekty płci – pomijając zupełnie medyczne wskazania do tego rodzaju interwencji. Dla tych osób również prawna korekta płci ma być w założeniu niedostępna.

Korekta płci w Polsce? Przyszłość mocno niepewna.

Węgierska zmiana prawdopodobnie radykalnie pogorszy sytuację osób transseksualnych i interseksualnych w tym kraju. Być może w przyszłości dojdzie również do podobnej zmiany przepisów w naszym kraju. Tendencja idzie w tym kierunku. Pamiętamy przecież co zrobił obecny prezydent w 2015 roku z uchwaloną przez parlament ustawą o uzgodnieniu płci.

O prawnej zmianie (korekcie) płci przeczytasz na naszym blogu „Hipokrates w sądzie” między innymi w podlinkowanych niżej artykułach:

Więcej tekstów dotyczących prawnej zmiany płci znajdziesz niebawem również na tym dyskryminowani.pl. Już teraz zachęcamy do lektury artykułu Damiana pod tytułem ” Małżeństwa osób transpłciowych w Polsce„.


Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze
  • zewsząd i znikąd pisze:

    „Interseksualność” to na gruncie polskim bardzo złe pojęcie. Ma związek tylko i wyłącznie z płcią, a nie z seksualnością, zaś każda „cośtamseksualność” kojarzy się językowo z seksem i może budzić w ludziach myśl „pewnie jakieś zboczenie”. W przypadku transseksualizmu pojęcie jest jeszcze do obrony, bo trzeba odróżnić różne zjawiska spod parasola transpłciowości, takie jak transwestytyzm, niebinarność płciowa czy drag, od właśnie transseksualizmu – będącego ściśle pomyłką natury, w której osoba ma ciało jednej płci i tożsamość płciową drugiej i odczuwa potrzebę prawnej i medycznej korekty płci. W przypadku interpłciowości tak nie ma – to tak naprawdę zbiór różnych zaburzeń, które jednak w sumie prowadzą do podobnych efektów – niejednoznacznej lub niespójnej (np. chromosomy XY, jądra + żeńskie zewnętrzne narządy płciowe) płci biologicznej. Nie ma potrzeby odróżniania dwoch różnych pojęć, więc „interpłciowość” jest jedynym dobrym polskim odpowiednikiem angielskiego „intersex”.

    • Michał Grabiec pisze:

      Kwestia nazewnictwa faktycznie jest tylko pozornie neutralna. W nauce od dawna funkcjonują pojęcia takie jak homoseksualizm, transseksualizm czy interseksualizm i są one wprawdzie poprawne, jednak dość łatwo nadać im konkretne zabarwienie ideologiczne. Warto zwrócić uwagę, że niektóre portale internetowe informując o paradzie równości piszą „Homoseksualiści przeszli ulicami Warszawy”. Niby nic, a jednak wyczuwamy tutaj wyraźnie negatywny wydźwięk. W języku zresztą niezwykle łatwo nadać negatywny wydźwięk jakiejś definicji.

      Co do samego interseksualizmu, pozwolę się delikatnie nie zgodzić – akurat osoby z tego kręgu są na szczęście poza zainteresowaniem ideologicznym i jakimś cudem udało się utrzymać medyczny charakter tego rodzaju problemów zdrowotnych. Chociaż faktycznie – interpłciowość jest mniej kusząca dla nadinterpretacji. Pozdrawiam i dziękuję.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    ZOBACZ TAKŻE
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    sie 21, 2023
    Życie w związku partnerskim – podcast
    Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    mar 27, 2023
    Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
    We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
    Czytaj dalej
    Damian Ruhm
    paź 31, 2022
    Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
    Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

    GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

    W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

    Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

    Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

    radca prawny Michał Grabiec

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

    otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

    Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
    Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.