W poprzednim wpisie wyjaśniałem, w jakich przypadkach przysługuje prawo do mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze. Jeżeli dotyczy Cię inny problem w zakresie mieszkania w związku partnerskim, to odsyłam Cię do ogólnego artykułu na ten temat. Z tego tekstu dowiesz się natomiast, co zrobić, gdy spotka Cię odmowa przyznania mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze lub partnerce.
Postępowanie przed gminą
Jak już zapewne wiesz, dwa warunki nabycia mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze to pozostawanie z nim we wspólnym pożyciu i wspólne zamieszkiwanie. W przypadku spełniania obu tych przesłanek, nabycie mieszkania, a precyzyjniej wstąpienie w stosunek najmu, następuje automatycznie z mocy samego prawa. Z tego też powodu, teoretycznie nie musisz nawet wyrazić woli objęcia lokalu i nie wiążę Cię żaden termin.
W praktyce musisz jednak zawiadomić o tym fakcie właściciela lokalu a więc gminę lub miasto. Gmina musi zweryfikować, czy rzeczywiście spełniasz wymogi wstąpienia w stosunek najmu. Jest rzeczą dość oczywistą, że nie dostaniesz mieszkania na słowo honoru i piękne oczy. Warto pamiętać, że te lokale są jednak dobrem samorządowym i mają konkretny cel. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób o stosunkowo niskich dochodach.
Gmina może być dociekliwa w różnym stopniu. Często przeprowadzi swoisty wywiad środowiskowy, sprawdzając na miejscu czy faktycznie zamieszkujesz w lokalu. Zwykle będzie to obejmowało rozpytanie sąsiadów czy gospodarza budynku.
Jeżeli urzędnicy dojdą do wniosku, że spełniasz warunki, to najpewniej dostaniesz umowę ze swoim nazwiskiem. Umożliwi Ci to w praktyce dalsze zajmowanie lokalu jako pełnoprawny najemca. W przeciwnym wypadku, pojawi się odmowa przyznania mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze, a w konsekwencji nakaz opuszczenia lokalu. Innych opcji właściwie nie ma, chyba że akurat osobiście spełniasz przesłanki do uzyskania mieszkania komunalnego i nie ma kolejki do tego konkretnego. Jak się pewnie domyślasz jest to mało realne, ponieważ lokali komunalnych brakuje.
Z czego wynika odmowa przyznania mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze?
Taka decyzja urzędników może nastąpić zasadniczo z dwóch powodów. Pierwszy z nich dotyczy kwestii faktycznych a drugi prawnych. Może być tak, że gmina uzna, że brak jest wystarczających dowodów na wasze wspólne pożycie lub fakt wspólnego zamieszkiwania. Jeżeli sąsiadów widujesz raz do roku, to wyniki wywiadu o którym pisałem wyżej są łatwe do przewidzenia.
Może być też jednak tak, że gmina z góry stwierdzi, że prawo nabycia mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze przysługuje wyłącznie osobom z związkach różnopłciowych. Jakiekolwiek ustalenia faktyczne będą wtedy niepotrzebne, odmowa nastąpi tak czy inaczej. Tego rodzaju sytuacja jest w praktyce niestety możliwa. Korzystne dla par jednopłciowych orzecznictwo sądowe nie będzie bowiem formalnie wiążące w Twojej konkretnej sprawie. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, wójt lub prezydent miasta może mieć na ten temat odmienne zdanie niż Sąd Najwyższy. Trzeba to przyjąć ze spokojem.
Co można w takim przypadku zrobić?
W przypadku odmowy przyznania mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze i wezwaniu do jego opuszczenia, możliwe jest skierowania sprawy do sądu. W postępowaniu cywilnym możesz domagać się ustalenia, że spełniasz przesłanki ustawowe i jesteś pełnoprawną stroną umowy najmu. Konieczne będzie wykazanie wspólnego pożycia i faktu stałego zamieszkania razem z partnerem.
Okoliczności te możesz wykazywać za pomocą dowolnych środków dowodowych, takich jak dokumenty, zdjęcia, filmy, zeznania świadków i inne, które Ci przyjdą do głowy. Pamiętaj jednak, że w procesie to Ty musisz udowodnić swoje rację, działając zgodnie z formalistycznymi regułami postępowania sądowego. Nie wystarczy zatem zwrócić się do sądu i siedzieć z założonymi rękoma, bo może się to skończyć fatalnie. Jeśli nieumiejętnie poprowadzisz proces, to możesz przegrać nawet mając rację. Doradzam Ci zatem daleko idącą ostrożności, a najlepiej kontakt z prawnikiem.
Co w przypadku sprawy o eksmisję?
Jeżeli nie przeprowadzisz w porę sądowego postępowania o ustalenie, gmina prawdopodobnie będzie chciała przymusić Cię do opuszczenia lokalu. By to uczynić, konieczne będzie wszczęcie procesu eksmisyjnego przed sądem, w którym gmina zażąda opuszczenia przez Ciebie mieszkania i opróżnienia go ze swoich rzeczy.
W trakcie tego postępowania możesz bronić się faktem wstąpienia w stosunek najmu. Oznacza to bowiem, że masz tytuł prawny do lokalu, a co za tym idzie, nie można Cię z niego wyrzucić. Podobnie jak w postępowaniu o ustalenie, możesz powoływać wszystkie konieczne dowody. Także i w tym przypadku jednak, musisz aktywnie działać, by przekonać sąd do swoich racji. Mówiąc nieco brutalnie, postępowanie cywilne opiera się na zasadzie kto dba ten ma, a sąd nie jest od tego, żeby wyręczać strony w dostarczaniu dowodów.
W przypadku uzyskania korzystnego wyroku, wcześniejsza odmowa przyznania mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze przestanie mieć jakiekolwiek znacznie. Gmina będzie musiała zaakceptować fakt, że jesteś pełnoprawnym najemcą lokalu. W przypadku wyroku niekorzystnego, możliwe jest złożenie apelacji do sądu wyższej instancji na zasadach ogólnych.
Podsumowując, jeżeli spełniasz warunki nabycia mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze lub partnerce lecz gmina tego faktu nie uznaje, to masz do dyspozycji konkretne instrumenty prawe. Możesz bowiem dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym o ustalenie lub podnosić stosowny zarzut w procesie eksmisyjnym. Postępowania przed sądem może być trudne i długotrwałe, ale daje Ci szanse na pozostanie w mieszkaniu. Po oszacowaniu swoich szans warto więc tę ścieżkę rozważyć.
Dodaj komentarz