Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Dzieci w rodzinach jednopłciowych w kontekście projektowanej zmiany przepisów – nasz komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej
Damian Ruhm
cze 09, 2022

W maju tego roku ukazał się ministerialny projekt ustawy dotyczący sytuacji prawnej dzieci w rodzinach jednopłciowych. Z całym tekstem projektu oraz uzasadnienia można zapoznać się tutaj. Ustawodawca wziął tym razem na warsztat problem dzieci, które rodzą się lub są adoptowane przez rodziny jednopłciowe za granicą. Gdy chociaż jeden z rodziców jest Polakiem, dziecko również nabywa polskie obywatelstwo. Dotychczas pojawiał się jednak problem urzędniczo-praktyczny związany z nadaniem takiemu dziecku numeru pesel oraz wydaniem dokumentu tożsamości. Ponieważ coraz więcej państw, zwłaszcza europy zachodniej, uznaje rodzicielstwo par jednopłciowych, podobnych spraw pojawia się więcej i więcej. Nasz komentarz do projektu ustawy ukazał się we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej a w wersji elektronicznej dostępny jest tutaj. Poniżej wrzucam pełny tekst komentarza w tym temacie.

Obsesja ustawodawcy na punkcie rodzin jednopłciowych

Na wstępie muszę zaznaczyć, że każdy przejaw zainteresowania parami jednopłciowymi ze strony resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobro, jak np. ten, wzbudza mój niepokój. Obsesję na punkcie par jednopłciowych widać zresztą w omawianym projekcie jak na dłoni. Projekt wprowadza bowiem cały szereg przepisów, które moim zdaniem mają charakter superfluum i nie wnoszą żadnej nowej treści normatywnej. Ich jedynym zadaniem jest kilkukrotne podkreślenie, jaki model rodziny projektodawca uważa za prawidłowy i godny ochrony. Mam tu na myśli np. proponowane brzmienie art. 2 czy 107 PASC, gdzie projektodawca zupełnie niepotrzebnie precyzuje znaczenie podstawowych zasad porządku prawnego RP, choć w tym ujęciu są one jednolicie rozumiane w orzecznictwie. Albo też kazuistycznie i na kilka sposobów dookreśla co podlega a co nie podlega rejestracji w aktach stanu cywilnego. Choć ponownie, wynika to z przepisów już istniejących a w orzecznictwie nie dostrzegam poważniejszych rozbieżności na tym tle.

dzieci w rodzinach jednopłciowych

Dzieci w rodzinach jednopłciowych nadal będą pozbawione polskich aktów urodzenia

Projekt kategorycznie wyklucza jakąkolwiek formę transkrypcji aktów urodzenia dzieci pochodzących z par jednopłciowych. Pogłębia tym samym rozdźwięk pomiędzy naszym prawem krajowym a porządkiem prawnym większości państw Europy Zachodniej. Od racjonalnego prawodawcy oczekiwać należałoby raczej działania przeciwnego. Z punktu widzenia zasady równego traktowania trudno zaakceptować fakt, że część obywateli naszego kraju może nigdy nie uzyskać polskiego aktu urodzenia, tylko z tego powodu, że ustawodawca nie akceptuje związku ich rodziców. Niejako na pocieszenie, uwzględniając pewnie minimum wynikające z prawa wspólnotowego i orzecznictwa TSUE, projektodawca proponuje wydawanie zaświadczeń o których mowa w projektowanym art. 51a PASC. Zaświadczenie takie ma umożliwić wyrobienie polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Na tle wcześniejszych z tym problemów, wydaje się być to jednak pewną poprawą. Co istotne, projekt nie różnicuje tutaj żadnego z rodziców, obu przyznając takie same uprawnienia, co należy ocenić pozytywnie.

Projekt generuje więcej pytań niż odpowiedzi w zakresie faktycznej sytuacji prawnej rodzin jednopłciowych

Trudno przewidzieć, jakie problemy praktyczne projektowane rozwiązanie wygeneruje. Znaków zapytania jest wiele. Przykładowo, jak zachowałby się polski sąd rodzinny w kontekście takiego zaświadczenia w sprawie o alimenty lub ograniczenie władzy rodzicielskiej. Nie jest też do końca jasne, czy projekt w tym kształcie w ogóle opuści parlament. Spodziewam się bowiem, że dla części parlamentarzystów nawet tak minimalny ukłon w stronę rodzin jednopłciowych może się okazać nie do przyjęcia. O ile więc proponowanie dzieciom pochodzącym od rodziców jednopłciowych zaświadczeń zamiast transkrypcji aktów urodzenia budzi liczne wątpliwości, chociażby z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równego traktowania, to jednak pragmatycznie rzecz ujmując, lepsze takie rozwiązanie niż żadne. Z pewnością nie jest to jednak rozwiązanie mogące kompleksowo pomóc rodzinom jednopłciowym, które zechcą osiedlić się w Polsce.

Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
paź 31, 2022
Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.