Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Dzieci rodziców jednopłciowych w kontekście projektowanej zmiany przepisów – kolejny komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej
Damian Ruhm
lip 15, 2022

W zeszłym miesiącu pisałem o tym, że resort sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją dotyczącą dzieci rodziców jednopłciowych. Tekst znajduje się tutaj. Od tego czasu w ramach konsultacji społecznych pojawiło się kilka opinii do tego projektu. Na lekturę zasługuje między innymi bardzo szczegółowa analiza Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP. Uwagę zwraca również kategoryczna opinia wyrażona przez Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych oraz Stowarzyszenie Sędziów Themis. Jako że sprawa dotyka rodzin jednopłciowych, nie mogło też zabraknąć wywodu Ordo Iuris. Zgłosiło ono rozmaite obawy i przewidywania związane z projektem. Właśnie tych obaw dotyczył nasz kolejny komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej. W wersji elektronicznej dostępny jest tutaj. Poniżej wrzucam pełny tekst komentarza.

Czego boi się Ordo Iuris?

Stanowisko Ordo Iuris nie budzi większego zaskoczenia. Potwierdza natomiast wyrażane przeze mnie wcześniej obawy. Mianowicie takie, że efekt tego projektu ustawy, który zgodnie z deklaracjami resortu miał ułatwić życie rodzicom jednopłciowym, może być w praktyce odwrotny do zamierzonego. Wystarczy, że z projektu zostanie w parlamencie wykreślony art. 51a dot. zaświadczeń wydawanych rodzicom. Takie opinie jak komentowane stanowisko Ordo Iuris mogą się do tego przyczynić. Wzbudzają bowiem panikę moralną, że oto tylnymi drzwiami ustawodawca wprowadza adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Autorzy opinii wprost straszą, że wprowadzenie takich zaświadczeń „…stanowiłoby dodatkową afirmację oraz czynnik upowszechniający faktyczne osiedlanie się osób tworzących związki jednopłciowe, wraz przysposobionymi dziećmi, na terytorium RP.” Najwyraźniej zatem zdaniem Ordo Iuris, rodziny nieheteronormatywne mają się u nas za dobrze i grozi nam z ich strony masowa imigracja.

Dzieci rodziców jednopłciowych

Czy te obawy mają jakieś podstawy?

Obawa wyrażona przez Ordo Iuris, jakoby takie zaświadczenie „…byłoby swego rodzaju usankcjonowaniem związków osób tej samej płci oraz ich prawa do przysposabiania dzieci, zaś nowy rozdział 5a wprowadzałby do polskiego porządku prawnego podstawę uznania uprawnienia osób tej samej płci do sprawowania władzy rodzicielskiej…” jest bezpodstawna. Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tego rodzaju zaświadczeń nie będzie miało żadnego wpływu na możliwość zawierania związków jednopłciowych czy adoptowania dzieci przez pary jednopłciowe w Polsce. To zresztą wprost wynika z orzecznictwa TSUE.

Jaki jest więc cel ustawy i dlaczego dotyczy dzieci rodziców jednopłciowych?

Jak wskazała również na łamach DGP Pani Mecenas Anna Mazurczak, projektowana nowelizacja jest najpewniej związana z prowadzoną przez nią sprawą, rozpoznawaną przez TSUE pod sygnaturą C-2/2021. Niedawno zresztą zapadł w tej sprawie wyrok, o którym więcej tutaj. Wcześniej podobny wyrok zapadł w bułgarskiej sprawie C-490/20 (Pancharevo). Oba orzeczenia dotyczą dzieci rodziców jednopłciowych. Konkretniej obowiązku wydania dokumentu tożsamości oraz dokumentu umożliwiającego dziecku korzystanie, wraz z każdym z rodziców, z przysługującego mu prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Właśnie tym dokumentem ma być projektowane zaświadczenie z art. 51a.

Co na ten temat powiedział Trybunał Sprawiedliwości UE?

TSUE wyraźnie przy tym wskazał, że taki obowiązek nie narusza tożsamości narodowej ani nie zagraża porządkowi publicznemu państwa członkowskiego. Nie oznacza bowiem, by państwo to było zobowiązane do wprowadzenia w swoim prawie krajowym rodzicielstwa osób tej samej płci lub uznania, do celów innych niż̇ wykonywanie praw, które to dziecko wywodzi z prawa Unii, więzi filiacyjnej miedzy wspomnianym dzieckiem a osobami wskazanymi jako rodzice tego dziecka w akcie urodzenia sporządzonym przez organy przyjmującego państwa członkowskiego. Zob. (Wyrok TS z 14.12.2021 r., C-490/20, V.М.А. PRZECIWKO STOLICHNA OBSHTINA, RAYON „PANCHAREVO”., LEX nr 3271868, pkt. 56-57).

Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
paź 31, 2022
Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.