Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
Czy artykuł 18 Konstytucji stoi na przeszkodzie równości małżeńskiej? Nasz komentarz dla EURACTIV.pl
Damian Ruhm
sie 31, 2022

W ubiegłym miesiącu ukazał się list otwarty prawników, prawniczek, ekonomistów oraz ekonomistek w sprawie małżeństw jednopłciowych. Można go przeczytać tutaj. W liście wskazano na potrzebę wprowadzenia równości małżeńskiej. Autorzy i autorki listu podnieśli argument, że brak małżeństw jednopłciowych stanowi dyskryminację ekonomiczną części gospodarstw domowych w Polsce co negatywnie wpływa na gospodarkę. Jest to oczywiście słuszne spostrzeżenie. Liczne problemy dotyczące np. podatków od spadków lub darowizn czy też rozliczenia wspólnego pożycia, nie znalazły jak dotąd satysfakcjonującego rozwiązania. Nie wszystko bowiem da się załatwić umową partnerską, o której więcej przeczytasz w tym wpisie. Przekłada się to w naturalny sposób na gorszą sytuację ekonomiczną par jednopłciowych. Standardowo pojawiła się wątpliwość, czy mistyczny artykuł 18 Konstytucji nie stoi na przeszkodzie równości małżeńskiej. W głównej mierze tego zagadnienia dotyczył nasz komentarz dla portalu EURACTIV.pl, który opublikował tekst dotyczący wspomnianego wyżej listu. Poniżej można przeczytać pełny tekst komentarza.

Czy brak równości małżeńskiej stanowi dyskryminację?

Moim zdaniem należy zgodzić się z treścią wskazanego listu otwartego. Brak równości małżeńskiej jest dla mnie oczywistą formą dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, którą trudno tłumaczyć inaczej niż uprzedzeniami. W konsekwencji jestem od zawsze zwolennikiem pełnej równości małżeńskiej a co za tym idzie instytucjonalizacji w naszym prawie krajowym małżeństw jednopłciowych. Rozwiązania alternatywne, w postaci jakiejś formy rejestrowanych związków partnerskich są wyłącznie półśrodkami. Mogą stanowić krok w dobrym kierunku, ale jako rozwiązanie docelowe również będą dyskryminujące. Pary różnopłciowe i pary jednopłciowe znajdują się zasadniczo w porównywalnej sytuacji, a zatem powinny być przez prawo traktowane tak samo (równo). Możliwa byłaby ewentualnie opcja współistnienia związków partnerskich oraz małżeństw zarówno dla par jedno jak i różnopłciowych, tak jak ma to miejsce np. we Francji.

Czy artykuł 18 Konstytucji sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym?

Odnosząc się do problemu rzekomej przeszkody konstytucyjnej dostrzeganej przez niektórych w artykule 18 Konstytucji RP, jestem zdania, że poprawna wykładnia tego przepisu, uwzględniająca pozostałe przepisy konstytucji oraz wiążące nas normy wspólnotowe i międzynarodowe, prowadzi do wniosku, że przepis ten nie sprzeciwia się równości małżeńskiej. W tym zakresie przekonująco wypowiadała się prof. Ewa Łętowska np. tutaj. W doktrynie prawniczej istnieje jednak spór w tym zakresie i trudno udawać, że jest inaczej. Optymalnym rozwiązaniem byłaby więc zmiana brzmienia art. 18 Konstytucji w celu uniknięcia wątpliwości i stanu niepewności prawnej. Sama instytucjonalizacja małżeństw jednopłciowych wymagałaby natomiast zmiany ustawy, w szczególności kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa o aktach stanu cywilnego.

artykuł 18 Konstytucji
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
paź 31, 2022
Osoby transpłciowe w szkole – czy nauczyciel może używać innego imienia niż metrykalne?
Z opinii fundacji Kai Godek wynika, że nauczyciele nie mogą zwracać się do transpłciowych uczniów imieniem innym niż metrykalne. Czy tak jest w istocie?

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.