Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
5 Marsz Równości w Katowicach
Damian Ruhm
wrz 12, 2021

W dniu wczorajszym miał miejsce już 5 Marsz Równości w Katowicach, organizowany jak zawsze przez niezastąpione Stowarzyszenie Tęczówka. Liczne fotorelacje można zobaczyć tutaj, tutaj, czy tutaj. Podobnie jak rok temu, w gotowości do udzielania pomocy prawnej osobom uczestniczącym w marszu, pozostawaliśmy mój redakcyjny kolega radca prawny Michał Grabiec no i ja. Szczęśliwie, tym razem wszystko przebiegło gładko i pomoc prawna nie była potrzebna. W zeszłym roku było z tym trochę inaczej, o czym przeczytasz w tym tekście. Pozostaje się cieszyć, że pomimo restrykcji wynikających ze stanu epidemii i niepokojących zachowań Policji w ostatnich czasach, wszystko przebiegło gładko. 

W jaki sposób w tym roku zorganizowano katowicki Marsz Równości?

Truizmem wydaje się odpowiedź, że w sposób zgodny z prawem. Sytuacja bynajmniej nie była jednak taka prosta. Ogólne zasady organizacji zgromadzeń są takie, że organizator zgłasza zgromadzenie, prowadzi je, rozwiązuje i tyle. Ile osób przyjdzie tyle przyjdzie. Ponieważ jednak czasy mamy pandemiczne i nadal obowiązują liczne restrykcje, w tym dotyczące zgromadzeń, to organizatorzy Marszu Równości w Katowicach musieli zagadnienia te mieć na uwadze. 

Posłużono się rozwiązaniem przetestowanym przez warszawską Paradę Równości, o którym pisałem szerzej tutaj. Zgromadzenia są bowiem dozwolone, jednak nie mogą liczyć więcej niż 150 osób i powinny zachować dystans od innych zgromadzeń. Dlatego też w tym roku, 5 Marsz Równości w Katowicach nie był z formalnego punktu widzenia jednym zgromadzeniem lecz wieloma. Każda grupa, licząca nie więcej niż 150 osób, miała swoje miejsce rozpoczęcie zgromadzenia i swojego organizatora. Grupy wyruszały na trasę marszu po kolei, zachowując przewidziany prawem dystans. Dzięki temu, zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa, w marszu mógł brać udział każdy, kto miał na to ochotę. Wiązało się to oczywiście z większym wysiłkiem ze strony organizatorów, więc tym większe dla nich ukłony. 

Jak przebiegł 5 Marsz Równości w Katowicach?

Ku uciesze wszystkich bardzo dobrze. Pogoda dopisała a frekwencja była bardzo wysoka. Sporo było młodzieży, rodzin z dziećmi, ale i seniorzy nie pozostali bez reprezentacji. Udało mi się wypatrzyć w tłumie chociażby Katarzynę Augustynek, szerzej znaną jako Babcia Kasia. O jej zatrzymaniu przez Policję na jednej z manifestacji pisałem tutaj. Nie zauważyłem też żadnych kontrmanifestantów, którzy choć nieliczni to w latach ubiegłych byli obecni. Trzeba też odnotować, że po raz pierwszy, marsz został otworzony przez oficjalnego przedstawiciela władz miejskich a mianowicie przez wiceprezydenta Katowic. Wcześniej marsz otwierał wprawdzie burmistrz partnerskiej dla Katowic Kolonii, który i tym razem był obecny, jednak robił to właśnie dlatego, że ze strony włodarzy Katowic nie było takiej woli. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku. Niczego nie można też zarzucić Policji, która prawidłowo zabezpieczała Marsz i pozostawała w dobrym kontakcie z organizatorami. Oby tak dalej.

5 Marsz Równości w Katowicach
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 04, 2025
Nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci
Dzisiaj dość nieoczekiwanie wydarzyło się coś, co kazało mi po ponad roku powrócić do pisania tego bloga. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która zasadniczo zmienia dotychczasową procedurę ustalenia płci metrykalnej. Pojawia się zatem nowy tryb postępowania o uzgodnienie płci. Równie dobrze można jednak powiedzieć, że wracamy do trybu obowiązującego do 1989 roku. Uchwała jest z jednej […]
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sie 21, 2023
Życie w związku partnerskim – podcast
Niedawno zostałem zaproszony do podcastu pod tytułem "Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach w związkach partnerskich", gdzie rozmawiamy o tym, jak w Polsce wygląda życie w związku partnerskim, czyli inaczej mówiąc konkubinacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
mar 27, 2023
Darmowa pomoc prawna w ramach projektu „Katowice – mój różnorodny dom”
We współpracy ze Stowarzyszeniem Tęczówka, realizujemy projekt pt. Katowice - mój różnorodny dom. W ramach projektu będą realizowane spotkania twórcze oraz grupy samopomocowe. Nas natomiast najbardziej interesuje darmowa pomoc prawna, której będziemy w ramach projektu udzielać. Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.