Blog o prawach osób LGBTQIA+
close
5 Marsz Równości w Katowicach
Damian Ruhm
wrz 12, 2021

W dniu wczorajszym miał miejsce już 5 Marsz Równości w Katowicach, organizowany jak zawsze przez niezastąpione Stowarzyszenie Tęczówka. Liczne fotorelacje można zobaczyć tutaj, tutaj, czy tutaj. Podobnie jak rok temu, w gotowości do udzielania pomocy prawnej osobom uczestniczącym w marszu, pozostawaliśmy mój redakcyjny kolega radca prawny Michał Grabiec no i ja. Szczęśliwie, tym razem wszystko przebiegło gładko i pomoc prawna nie była potrzebna. W zeszłym roku było z tym trochę inaczej, o czym przeczytasz w tym tekście. Pozostaje się cieszyć, że pomimo restrykcji wynikających ze stanu epidemii i niepokojących zachowań Policji w ostatnich czasach, wszystko przebiegło gładko. 

W jaki sposób w tym roku zorganizowano katowicki Marsz Równości?

Truizmem wydaje się odpowiedź, że w sposób zgodny z prawem. Sytuacja bynajmniej nie była jednak taka prosta. Ogólne zasady organizacji zgromadzeń są takie, że organizator zgłasza zgromadzenie, prowadzi je, rozwiązuje i tyle. Ile osób przyjdzie tyle przyjdzie. Ponieważ jednak czasy mamy pandemiczne i nadal obowiązują liczne restrykcje, w tym dotyczące zgromadzeń, to organizatorzy Marszu Równości w Katowicach musieli zagadnienia te mieć na uwadze. 

Posłużono się rozwiązaniem przetestowanym przez warszawską Paradę Równości, o którym pisałem szerzej tutaj. Zgromadzenia są bowiem dozwolone, jednak nie mogą liczyć więcej niż 150 osób i powinny zachować dystans od innych zgromadzeń. Dlatego też w tym roku, 5 Marsz Równości w Katowicach nie był z formalnego punktu widzenia jednym zgromadzeniem lecz wieloma. Każda grupa, licząca nie więcej niż 150 osób, miała swoje miejsce rozpoczęcie zgromadzenia i swojego organizatora. Grupy wyruszały na trasę marszu po kolei, zachowując przewidziany prawem dystans. Dzięki temu, zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa, w marszu mógł brać udział każdy, kto miał na to ochotę. Wiązało się to oczywiście z większym wysiłkiem ze strony organizatorów, więc tym większe dla nich ukłony. 

Jak przebiegł 5 Marsz Równości w Katowicach?

Ku uciesze wszystkich bardzo dobrze. Pogoda dopisała a frekwencja była bardzo wysoka. Sporo było młodzieży, rodzin z dziećmi, ale i seniorzy nie pozostali bez reprezentacji. Udało mi się wypatrzyć w tłumie chociażby Katarzynę Augustynek, szerzej znaną jako Babcia Kasia. O jej zatrzymaniu przez Policję na jednej z manifestacji pisałem tutaj. Nie zauważyłem też żadnych kontrmanifestantów, którzy choć nieliczni to w latach ubiegłych byli obecni. Trzeba też odnotować, że po raz pierwszy, marsz został otworzony przez oficjalnego przedstawiciela władz miejskich a mianowicie przez wiceprezydenta Katowic. Wcześniej marsz otwierał wprawdzie burmistrz partnerskiej dla Katowic Kolonii, który i tym razem był obecny, jednak robił to właśnie dlatego, że ze strony włodarzy Katowic nie było takiej woli. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku. Niczego nie można też zarzucić Policji, która prawidłowo zabezpieczała Marsz i pozostawała w dobrym kontakcie z organizatorami. Oby tak dalej.

5 Marsz Równości w Katowicach
Damian Ruhm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Damian Ruhm
cze 09, 2022
Dzieci w rodzinach jednopłciowych w kontekście projektowanej zmiany przepisów – nasz komentarz dla Dziennika Gazety Prawnej
W maju tego roku ukazał się ministerialny projekt ustawy dotyczący sytuacji prawnej dzieci w rodzinach jednopłciowych. Nasz komentarz do projektu ukazał się we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Poniżej pełny tekst komentarza w tym temacie.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
lut 06, 2022
Zmiana nazwiska na nazwisko partnera lub partnerki w związku jednopłciowym
Ponieważ w Polsce nie obowiązuje równość małżeńska, i nic jej nie zapowiada w najbliższym czasie, pary jednopłciowe mogą korzystać jedynie z pewnych prowizorycznych rozwiązań, które pozwalają nieco zbliżyć ich pozycję do pozycji małżonków. Dzisiaj zwięźle o tym, czy możliwa jest zmiana nazwiska na nazwisko partnera/partnerki lub przyjęcia wspólnego nazwiska łączonego.
Czytaj dalej
Damian Ruhm
sty 16, 2022
Czy aby na pewno tęczowa Maryja nie obraża uczuć religijnych?
W zeszłym roku Sąd Rejonowy w Płocku jednoznacznie stwierdził, że tęczowa Maryja uczuć religijnych nie obraża. Kilka dni temu poznaliśmy wreszcie rozstrzygniecie sądu odwoławczego w tej sprawie.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK SPÓŁKA PARTNERSKA RADCÓW PRAWNYCH

W kancelarii GW LEGAL jesteśmy wierni zasadzie niedyskryminowania nikogo. Staramy się pomagać różnym osobom, niezależnie od tego z jakiego wywodzą się środowiska, jakie mają poglądy, płeć czy orientację. Pomagamy przede wszystkim ludziom i wierzymy, że to jest słuszne. Jesteśmy różni i to jest nasza największa zaleta.

Blog dyskryminowani.pl powstał z inicjatywy aplikanta radcowskiego Damiana Ruhm. Damian jest autorem większości tekstów, które będziesz miał okazję tutaj przeczytać.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas zapraszam do zakładki Zespół oraz stronę www.gw-legal.pl

radca prawny Michał Grabiec

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.